Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem

Od Zakopanego do Przystani Flisackiej dzieli nas około 50 km, jadąc przez Bukowinę i Białkę Tatrzańską, Łapsze niżne, Niedzicę do Sromowiec Kątów gdzie znajduje się przystań flisacka (dojazd). Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. (W roku 2020 wyjątkowo przez epidemię koronawirusa sezon rozpoczął się pierwszego maja). W tym czasie można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie za wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała. Łodzie odpływają po zebraniu się pełnego stanu osób - to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości chętnych istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu. Istnieje możliwość wypożyczenia kapoków.

Jest to jeden z najbardziej znanych i atrakcyjnych szlaków turystycznych, na którym od dziesiątków lat organizowane są spływy na tratwach stanowiące atrakcję na skalę europejską. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele ostrych zakoli, a ściany skalne wznoszą się do ok. 300 metrów wysokości. Początki spływów sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy pasażerami spływów byli najczęściej kuracjusze ze Szczawnicy. Dla osób nie przepadających za kontaktem z wodą istnieje alternatywna możliwość zwiedzania Przełomu Pienińskiego, pieszo lub rowerem. Umożliwia to Droga Pienińska ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru prowadząca wzdłuż prawego brzegu Dunajca, niemal w całości po słowackiej stronie.

Na spływ bez względu na panujące warunki atmosferyczne warto zabrać okrycie przeciwdeszczowe oraz sweter lub kurtkę. Tratwa flisacka, na której będziemy podróżować, składa się z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm. Są one mocno związane i wymoszczone gałązkami świerku lub jedliny. Tratwą, na której może przebywać 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci) kieruje dwóch flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi – tak zwanych sprysek. Trasa spływu ma długość 18 lub 23 km. W zależności od aktualnego stanu wody czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin.

Obok przystani znajduje się duży parking dla turystów. Opłata wynosi 10 zł.

Cennik Dotyczy Tylko Spływu
Ceny biletów na sezon 2021

Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych . Kątach/ przystań początkowa/ lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron/ przystanek na trasie spływu/

Istnieją dwie przystanie docelowe:

Szczawnica - długość trasy ok. 18 km,
czas trwania spływu - ok. 2 godz. 15 min.
Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 45 minut

Krościenko - długość trasy ok. 23 km,
czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min.
ze Sromowiec Niżnych ok.17 km czas trwania ok. 2 godziny 15 minut

Ceny Biletów Do Szczawnicy (Spływ) w okresie 1 IV - 30 VI i 1 IX -31 X:

normalny 56 zł + 5 zł (karta wstępu na Szlak Wodny w PPN) 61

ulgowy 39 zł + 3 zł karta PPN (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych) 42

Ceny Biletów Do Krościenka (Spływ):

normalny 70 zł + 5 zł (karta wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego) 75 zł

ulgowy 46 zł + 3 zł (dzieci do lat 10-ciu w przypadku turystów indywidualnych)

49 zł
* Uwaga na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym.

- Powrót na parking do przystani początkowej, za dodatkową opłatą  autobusem. Bilety do kupienia w kasie spływu lub u kierowcy.

Chwilę po wypłynięciu fotograf zrobi nam zdjęcie, które możemy odebrać na przystani w Szczawnicy. Mijamy Macelową Górę, która jest ścisłym rezerwatem ze względu na występowanie motyla Niepylaka Apollo. Nie prowadzi tam żaden szlakturystyczny. Za nami zostają szczyty Flaków, Cisowca, Zamczyska, Macelaka i Rabsztyna. Po prawej mijamy Majere, a po lewej Sromowce Srednie. Dalej Dunajec dzieli wyspa na dwa koryta. Lewe - stare i prawe nowe powstałe podczas powodzi w 1934 r. Wpływamy teraz na teren Słowacji bo granica biegnie środkiem wyspy. Kilkadziesiąt metrów niżej znajduje się słowacka przystań w Czerwonym Klasztorze, a obydwa koryta Dunajca łączą się w jedno. Jesteśmy teraz pomiędzy Sromowcami Niżnymi po polskiej stronie, a Czerwonym Klasztorem po słowackiej. Wpływamy na Przełom Dunajca mijając Grabczychę Wyżną i Niżną z grotą rybacką. Gwałtowny skręt i większy spadek i wyłania się Facimiech, na którym zobaczymy postać zakonnicy oraz wizerunek orła. Poniżej Facimiechu wpływamy na Leniwe Ploso popularnie zwane przez flisaków po prostu Leniwe.Ponad głowami Ślimakowa Skała z gniazdem bociana czarnego. Przed nami Głowa Cukru na Tle Sokolicy, z której rozciąga się najpiękniejszy widok na Przełom Dunajca. Jesteśmy teraz po drugiej Stronie Siedmiu Mnichów i przepływamy przez Ostry Prąd. Przed nami Sama Jedna żartobliwie nazywana Starą Panną. Zbliżamy się na największą głębię na naszej trasie - 18 m. Kolejny ostry zakręt i przed nami znowu Sokolica, po prawej w głębi wąwozu Leśnica. Mijamy słowacką przystań końcową i tu kończy się granica na Dunajcu, od tego miejsca obydwa brzegi polskie. Po lewej Hukowa Skała po prawej Biała Skała, które razem tworzą końcowe wrota Przełomu Dunajca. Przed nami jeszcze Kacze i początek szlaku na Sokolicę - z tego miejsca 45 min. na szczyt. Dobijamy do przystani końcowej w Szczawnicy i możemy odebrać zamówione zdjęcie.
Jeśli lubimy chodzić i czas nam pozwala, możemy po spływie przejść ten szlak od końca. Lub najpierw przejść wspomniany szlak i potem spłynąć.

Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem Spływ Dunajcem