Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Kasprowy Wierch

Z Kuźnic na Kasprowy Wierch

Szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic.

Wchodzimy do TPN-u przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. 

Szlak Zielony około 3h 15' przez Myślenickie Turnie prowadzi wzdłuż trasy kolejki linowej. Droga prowadzi przez las po około 1h 30' mijamy stację pośrednią kolejki na Myślenickich Turniach na wysokości 1.360 m.n.p.m. i dalej idziemy skrajem Doliny Goryczkowej, na szczyt Kasprowego Wierchu 1.987 m.n.p.m. pod budynek obserwatorium meteorologicznego. Obserwatorium, zbudowane zostało w 1938 roku, jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce.

Szlak Niebieski 3h 40' prowadzi z Kuźnic przez mostek na potoku Bystry w kierunku Nosala i Kasprowego Wierchu przez Boczań, Skupniowy Upłaz, Przełęcz miedzy Kopami i Halę Gąsienicową. Szlak prowadzi  kamienistą drogą początkowo przez las na Boczań a następnie grzbietem Skupniowego Upłazu, z ładnym widokiem na Dolinę Olczyską i Kopieniec. Po około 1h 30' szlak osiąga Przełęcz między Kopami na wysokości 1.499 m.n.p.m. i łączy się ze szlakiem żółtym z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki. Z przełęczy idziemy do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej co zajmie nam około 25-30 minut. W schronisku możemy wypić herbatę i coś przekąsić i od schroniska czeka nas jeszcze około 1h 30 marszu na szczyt. Na tym odcinku rozpościerają się piękne widoki na Kasprowy Wierch, Dolinę Gąsienicową i okoliczne szczyty Tatr Wysokich. Dochodzimy do budynku górnej stacji kolejki linowej na Kasprowym Wierchu w którym znajduje się restauracja, w której równiż możemy się posilić. Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic można wrócić kolejką lub udać się dalej np. przez Czerwone Wierchy do Kościeliska bądź w kierunku Tatr Wysokich przez Beskid i Świnicę wrócic do Doliny Gąsienicowej

Szlak Żółty 3h 45' z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki do przełęczy pod Kopami dalej przebiega jak szlak opisany wyżej. Różnica pomiędzy tymi szlakami na Kasprowy Wierch jest taka, że przez Boczań wznosimy się dość jednostajnie pod górę aż do przełeczy natomiast szlak przez Dolinę Jaworzynki w początkowej fazie prowadzi dnem płaskiej doliny a następnie wspina się dość stromo zakosami na jej zalesione zbocze do tejże samej Przełęczy między Kopami.

 Pamiętajcie, że planując dłuższe wycieczki w partie szczytowe warto wyjechać lub wyjść na Kasprowy Wierch jak najwcześniej rano.