Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Wilk (Canis lupus)

W każdym ekosystemie musi być czynnik eliminujący jednostki słabe, chore. W Tatrach od wieków należało to do wilków. W okresie powojennym dla ochrony stad owiec zostały one częściowo wybite. Obecnie wilki wróciły z pomocą człowieka w rejon Podhala.

W Tatrach mieszka obecnie kilka wilczych rodzin.Ich rejon polowań mieści się w okolicach Dol Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Spotyka się je także w lasach Gubałówki. 

Wilk należy do drapieżników, z rodziny psowatych. Jego wielkość jest zbliżona do owczarka, mają około 50-80kg wagi. Wilk żyje około 8-16 lat. Preferują stadny tryb życia - ok. 10 szt. Żywią się głównie zwierzętami kopytnymi (w okresie zimowym łatwiej im upolować je w głębokim śniegu. Sarny i jelenie zapadają się w śniegu, wilki z uwagi na mniejszą masę i szerokie łapy biegną po zmarzniętej powierzchni - niestety, giną wtedy i zdrowe jednostki), latem polują na gryzonie, zające, no i niestety na zwierzęta hodowlane (owce, kozy)

Wilki są ulubionym obiektem dla badaczy, którzy zachwycają się ich zorganizowaniem życia stadnego. Opieką nad osobnikami starszymi i młodymi. 

Wilki na terenie Polski są zwierzętami chronionymi.